MTÜ Avatud Maakaardi Selts

 • Suurenda kirja suurust
 • Vaikimisi kirja suurus
 • Vähenda kirja suurust

GIS spetsialistidele

Saada link Prindi PDF

Geoinformaatikutele kiire sissejuhatus OpenStreetMap-i:

 

 • Kasutatakse kolme geomeetria põhiobjekti: node (punkt, nii eraldiseisev kui way moodustajana), way (jooned ja alad) ja relation (grupid node-dest ja way-dest). Igal nendest objektidest võivad olla atribuudid mida kutsutakse tag-ideks, mis on nimi-väärtus (key-value) paarid ja mis on tehniliselt tekstiväärtusega (st pole eraldi tüüpe numbrite, kuupäevade vms jaoks).
 • Andmete atribuudid on tehniliselt vaba struktuuriga, puudub range skeem ja põhimõtteliselt võib kasutada mistahes nimi-väärtus paare objektide kaardistamiseks. Siiski on välja kujunenud omad kindlad tag-id, millede kohta leiab detailse info OSM wiki-lehelt, ja mille põhjal saab 95% andmeid kindla struktuuri alla mahutada.
 • Andmete geomeetriad on topoloogilised. Sellest lähtuvalt reegel on, et samas kohas topeltpunkte ei tohi olla, vaid kasutatakse sama punkti. Topelt-jooned on tehniliselt lubatud (nt kahe ala piirjoonena), kuid reeglina on võimalik ja soovitav sellistel puhkudel kasutada relation tüüpi elemente mis võimaldab ühekordset (piir)joont. Matemaatiliselt on OSM graaf, seega näiteks teedevõrku on seetõttu võimalik kasutada teekonna arvutusteks.
 • Andmebaasis kasutatakse WGS84 latitude/longitude süsteemi ja see on kahemõõtmeline. Kaardipilt on kuvatud nn Google sfäärilises Merkaatoris.
 • Kaardi täpsusklass on põhimõttel "nii hea kui võimalik" või "GPS täpsus", kindel standard siin puudub. Näiteks teede puhul kaardistatakse eri sõidusuundi kui need on füüsiliselt eraldatud.
 • Andmeid saab igaüks täiendada, nõutav on vaid kasutajaks registreerumine ja tingimustega nõustumine. Siiski on OSM mõeldud käsitsi uuendusteks kohtades, kus oled ise käinud ja kus plaanid ise ka hiljem kaardil silma peal hoida. Kaardistada tuleb kontrollitavaid ja hetkel olemasolevaid objekte, ajalooline seis, planeeritavad asjad, ajutised/liikuvad nähtused ja liialt vaidlustavad objektid on soovitavad jätta aluskaardilt (OSM andmebaasist) kõrvale. Alati võib teha oma pealiskihi/teenuse nende jaoks.
 • Olemasolevate vektorandmete importe tehakse, aga need tuleb kohaliku kogukonnaga (emaili-listid See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ja See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ) kooskõlastada; neid tuleks teha nii vähe kui võimalik. Üldiselt ei ole OSM olemasolevate andmete kogu, vaid uus, originaalne kogukonna poolt koostatav andmebaas.

 

 

GIS-spetsialistidele soovitame uurida OSM andmete kasutamiseks ja täiendamiseks järgnevaid vahendeid:

 • WMS-teenus http://kaart.maakaart.ee/wms on loodud Eesti Avatud Maakaardi Selts MTÜ poolt, vt Kaardi kasutamise juhendi lõpust täpsemalt infot. See katab kogu maailma.
 • ESRI OSM Editor - plugin ESRI ArcGIS jaoks. Võimaldab andmeid otse lugeda, geoandmebaasi kopeerida ja ka redigeerida ja redigeerimisi otse uploadida. Tegu on beta-kvaliteediga, seega muudatuste üleslaadimisega soovitame tagasihoidlik olla.
 • Tasuta Quantum GIS loeb OpenStreetMap andmeid otse andmebaasist
 • Levinud Shape-formaadis allalaetavad failid on saadaval CloudMade-lt ja GeoFabrik-ilt, maade kaupa. Kõik tasuta mõistagi, ja neid oskavad vist kõik GIS-tarkvarad lugeda.
 • Tasuta OSM2PLSQL vahend ja teine vahend ImpOsm võimaldab OpenStreetMap-i andmed nende peamisest .OSM formaadist laadida vabavaralisse PostGIS ruumiandmebaasi serverisse. Saab määrata mis tunnused (atribuudid, ehk tag-id OSM mõistes) täpselt imporditakse
 • On mitmeid eri võimalustega tasuta vahendeid Shape-failide tekitamiseks .OSM formaadist, näiteks osm2shp või OSM2SHPJava.
 • .OSM formaadis faile saab valmiskujul alla laadida maade kaupa samadest kohtadest kust Shape-faile, aga veel kasulikum on laadida openstreetmap.org lehel "Eksport" funktsiooniga (või JOSM-is) see andmebaasist määratud piirkonna kohta. Tõsi, see lubab laadida piiratud ala: kuni 50000 nodet korraga (nt kogu Tartu linna ei saa). Sellest piirist on vabam OSMXAPI, mille abil ka tekitada .OSM faile konkreetsete teemade (ehk tag-ide) kaupa. Näiteks see lihtne link laeb alla Eesti ja ka lähiümbruse muuseumid: http://www.informationfreeway.org/api/0.6/*[tourism=museum][bbox=23,57,37,60]

QGIS OpenStretMap-iga

Viimati uuendatud Kolmapäev, 11 Jaanuar 2012 12:53  

Facebook

Maakaart.ee-d toetab:
Bänner
Toetatud KÜSK poolt 2017