MTÜ Avatud Maakaardi Selts

 • Suurenda kirja suurust
 • Vaikimisi kirja suurus
 • Vähenda kirja suurust

Kaardi kasutamine arvutiga navigatsiooniks

Saada link Prindi PDF

Häid, küpseid ja väga lihtsaid OpenStreetMap-i valmis-tarkvaralahendusi (stiilis Regio CDAtlas või MS Autoroute) veel eriti ei ole. Erandiks on iPhone telefoniplatvorm, millele võib leida valmisrakendusi AppStore-st eri hinnaga; otsi sealt näiteks võtmesõna "OpenStreetMap".

Samas on olemas vabavaraprojekte, kes midagi sellist arendavad. Nende eeliseks on et on tasuta, puuduseks on see et kasutamine, või konfimine võib olla keeruline. Allolev on lühike juhend ühe neist, Navit, kasutamiseks. Navit eeliseks on et see on multi-platvorm (Linux, Windows, Windows CE jms).

Kuidas ma oma Windows XP arvutis selle käima sain:

 1. Laadisin alla Navit viimase "testitud" versiooni 0.1.1 http://download.navit-project.org/navit/win32/navit-0.1.1-setup.exe
 2. Installeerisin selle. Panin käima - tuli tühi pilt, aga menüüdes ei saanud midagi teha. Tuli kaardid lugeda ja lisada.
 3. Downloadisin OSM Eesti kaardi, Navit-i formaadis. http://download.cloudmade.com/europe/estonia/estonia.navit.bin.zip .
 4. Pakkisin selle lahti kataloogi C:\maps\estonia.navit.bin . Sain ~18MB .bin faili
 5. Otsisin ülesse navit.xml faili, leidsin ta C:\Program Files\Navit\share\navit alt
 6. Avasin selle tekstiredaktoriga (Notepad-i jaoks on see liiga suur, wordpad jms peaks passima).
 7. Määrasin kaardi keskkoha Eestisse, otsides üles järgneva ja muutes selle sisu umbes selliseks:

 8. Määrasin õige kaardi, otsides üles ja muutes neid ridu:
        
 9. Panin Navit-i uuesti käima ja kaart tuli.
 10. Lõpuks seadista navit.XML failis GPS-iga ühenduse. Selleks on vihjeid Navit konfiguratsioonijuhendis. Ise ma veel ei jõudnud sellega toime tulla. Igatahes gpsd mida vaikimisi kasutatakse on Linuxi-tarkvara, kuigi pole ilmvõimatu seda ka Win alla käivitada; teisi variante on seal mitmeid, kardan et see niisama lihtne ei pruug olla (oleneb ka kuidas GPS arvutiga ühendub, mis tarkvara sellel on jne). Head katsetamist !  

Vähendades näidatakse küll alasid katkisena, justkui oleks mingi koordinaatide ümardamise bugi kusagil. Võibolla on see uuemas versioonis parandatud. Sisse suurendades on pilt üsna normaalne. Kasulik allikas: Navit-i Wiki.

http://downloads.cloudmade.com/ lehelt leiab mistahes muude maade ja piirkondade kohta Naviti formaadis OSM kaardi. Hetkel on cloudmade webi kujundus katki, nii et vähemalt mu FF ja IE kuvavad "breadcrumb"-i täpselt navit faili lingi kohale, seega pidin sourcest URL-i vaatama :). OSM faile saab ka ise vastavasse formaati konvertida.

Teoorias peaks see rakendus ka navigeerida oskama: sinu asukohta määrata GPS-iga (kui see on arvuti küljes) ja teekonda määratud sihtkohta arvutada; aga seni mul see veel ei toimi.

Viimati uuendatud Esmaspäev, 04 Jaanuar 2010 15:10  

Facebook

Maakaart.ee-d toetab:
Bänner
Toetatud KÜSK poolt 2017